Visszaszerzi-e Csepelt a Fidesz, vagy ezúttal is ellenzéki jelölt győz?
- Közélet
- 2018.03.11
A Csepelt és Soroksárt magában foglaló budapesti 17. egyéni választókerület legnagyobb kérdése, hogy melyik ellenzéki jelölt képes megszólítani a Fidesszel elégedetleneket. A kutatási eredmények alapján a helyi Fideszes jelölt, Németh Szilárd verhető, de csak akkor, ha a legesélyesebb jelöltre szavaznak a kormánypárttal elégedetlenek.
A Közös Ország Mozgalom által szervezett választási vitán öt ellenzéki jelölt vett részt. A Fidesznek nagyon fontos a kerület, hiszen itt indul a párt alelnöke, Németh Szilárd. Ennek ellenére a vitára végül a jelöltek közül egyedül ő nem jött el.
Németh Szilárd 2014-ben kikapott az akkori Összefogás jelöltjével, Szabó Szabolccsal szemben. Szabó mögött most nem lesz baloldali összefogás, a politikus az Együtt színeiben indul. Az MSZP és a Párbeszéd szövetsége valamiért külön jelöltet indít, az azonban sokak számára érdekes kérdés, hogy a kerülethez egyáltalán nem kötődő Bangóné Borbély Ildikót miért indították rá a 2014-ben győztes Szabó Szabolcsra.
Az Együtt és az MSZP-P mellett állított jelöltet a kerületben az LMP (Tenk András), a Momentum (Dukán András Ferenc) és a Jobbik (Bereczki Miklós) is. Ők vettek részt a Közös Ország Mozgalom vitáján március 8-án, Németh Szilárd azonban sajnos nem élt a lehetőséggel.
A kerületi szavazólapon egyébként nem csak hat jelölt neve szerepel majd, itt is számos mikropárt összegyűjtötte az induláshoz szükséges aláírásokat, így akár 45 jelölt neve is rákerülhet a szavazócédulákra.
A Gulyás Márton nevével fémjelzett mozgalom szerint Csepelen és Soroksáron verhető a Fidesz, a kérdés az, hogy melyik ellenzéki jelölt a legesélyesebb.
A vita szakpolitikai részéből az derült ki, hogy a jelöltek nagyjából azonosan látják a kerület problémáit és ezekre hasonló válaszokat adnának. Egyetértettek abban, hogy korszerűsíteni kell a HÉV-et, közparkra van szükség a Szigetcsúcson, hosszabbítani és szélesíteni kell a gerincutat, valamint több pénzre van szükség a helyi egészségügyi ellátásban. Gulyás Márton a vita második részében arra világított rá, hogy mennyire hasonló a jelöltek szakpolitikai programja, és feltette a kérdést: miért nem koordinálnak.
A jobbikos Bereczki Miklós a kérdésre válaszolva magabiztosan állította,hogy ebben a választókerületben ő a legerősebb ellenzéki jelölt, ezért a többieknek kellene visszalépniük az ő javára. Azt is kiemelte, hogy pártja a legerősebb ellenzéki párt. Bereczki azt mondta, ő nem lép vissza senki javára, a Jobbik pedig 21. századi pártokkal hajlandó együttműködni, és ebbe a körbe nem tartozik bele a Fidesz mellett sem az MSZP, sem a DK.
Bangóné Borbély Ildikó érvelése kevésbé volt következetes: először kijelentette, hogy szükség van ellenzéki összefogásra, majd végül a választókra bízta a döntést, hogy melyik jelöltre voksolnak majd április 8-án.
Az LMP-s Tenk András végig kitartott amellett, hogy a választók elég értelmesek ahhoz, hogy eldöntsék, kire szavaznak. Szabó Szabolcs elintézte a kérdést annyival, hogy ő az elmúlt négy évben a parlamenti munkájával már bizonyított, de azt is kiemelte, ha bebizonyosodik, hogy van erősebb ellenzéki jelölt, akkor hajlandó visszalépni, s a momentumos Dukán András is hasonló véleményen volt. A Momentum politikusa világossá tette, hogy ahol értelmét látják, ott hajlandók visszalépni más ellenzéki jelölt javára.
A teljes vitát itt nézhetik meg: